2018-11-19     Elżbiety, Faustyny, Pawła     "Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który pragnie sie czegoś nauczyć." /Jan Paweł II/

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA – apel SU


              20 listopada 1986 roku z inicjatywy Polski Zgromadzenie ONZ uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, która została podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Od tego czasu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka; z kolei Sejm RP ustanowił Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

     Społeczność szkolna spotkała się na apelu, by powtórzyć za Januszem Korczakiem: Nie ma dzieci – są ludzie [ ... ] Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź. Przedstawiciele RSU odczytali prawa dziecka zawarte w Konwencji Praw Dziecka, wyrecytowali m.in. wiersz Marcina Brykczyńskiego, przewodnicząca wraz z zastępcą zaprezentowały sytuacje, w których powinno się „krzyknąć NIE”: gdy zagrażają nam ludzie pełni przemocy, gdy chcą nas skrzywdzić rówieśnicy, gdy ktoś ze starszej klasy postępuje bardzo źle, gdy bliscy robią nam złe rzeczy, gdy ktoś proponuje niewłaściwe zachowania, wymusza, nakłania do złego itp.

     Na koniec przemówiła najmłodsza uczennica, która określiła zwyczajne marzenia każdego dziecka: o swobodnych zabawach w piaskownicy, jedzeniu lodów, zrywaniu kwiatów, czytaniu bajek, przytulaniu się do rodziców, czyli o prawie do godnego życia: bez wojen, głodu, bicia, strachu, smutki i łez.

     Opiekun SU, p. Elżbieta Jarosz, przypomniała na zakończenie o tym, że oprócz praw istnieją także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka rodziców, Polaka i człowieka.   Z kolei p. Dyrektor, Magdalena Górczyk, zwróciła uwagę na relacje między uczniami i zaapelowała o zadbanie o atmosferę w szkole i poszanowanie własności drugiego człowieka.

 

Odwiedziny :