2018-11-19     Elżbiety, Faustyny, Pawła     "Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który pragnie sie czegoś nauczyć." /Jan Paweł II/

Lekcja biologii – ciekawe gatunki jaszczurek


      23 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w interesującej lekcji przyrody. Mieli okazję na żywo zaobserwować różnorodność gatunków jaszczurek, o których z pasją opowiadał ich hodowca, miłośnik i pasjonat gadów.

     Jako pierwszą poznali jaszczurkę perłową. Tadeusz cierpliwie zniósł dotyk kilkudziesięciu dziecięcych rąk. Następnie prezentował się szary gekon Sebastian, który sprytnie wspinał się po gładkich powierzchniach. Z kolei dzikiego gekona Ulikowskiego można było podziwiać w specjalnej klatce. Uczniowie dowiedzieli się, że zrzuca naskórek, który później zjada.

     Nieśmiały i płochliwy żółtopuzik bałkański – Czesław – przybył do szkoły w worku. Wszyscy zastanawiali się, czy to nie kuzyn węża. Okazało się, że ta największa, beznoga jaszczurka jest rzeczywiście rodziną z padalcem, lecz jej oczy są ruchome. Czesław przechodził z rąk do rąk i okazał się bardzo łagodny.

     Kolejny gatunek, agama górska, niechętnie opuściła ciemne schronienie. Wyjątkowo jednak nie syczała i nie gryzła, choć z natury bywa agresywna. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się jej gardzieli i kolcom.

     Jako ostatni wystąpił waran stepowy. Duży i silnie zbudowany Wilhelm o ostrych i mocnych szczękach tym razem zasnął pod wpływem głaskania. Jego opiekun zdradził, że waran mieszka luzem w jego mieszkaniu w bloku, śpi w łóżku jak pies, a w dodatku uwielbia drapanie i szybko się przywiązuje. Kto nie chciałby mieć takiego przyjaciela?

     Dzisiejsze spotkanie przekonało uczniów, jak zaskakujący a jednocześnie fascynujący może być świat przyrody. Wszyscy zgodnie współpracowali z prowadzącym, by nie spłoszyć ciekawych gości. Nikt nie został obojętny: większość podziwiała przywiezione gatunki jaszczurek, inni marzyli o ich posiadaniu, pozostali odnosili się do nich z pełną szacunku rezerwą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odwiedziny :